PRIJATELJSTVO

1  |  2  |  »  |  Last [ Go to bottom  |  Go to latest post  |  Subscribe to this topic  |  Latest posts first ]


BlackW

99, female

  

Urednik

Posts: 10513

PRIJATELJSTVO

from BlackW on 12/12/2014 02:46 PM

SVI SMO MI ANĐELI S JEDNIM KRILOM.
MOŽEMO LETJETI SAMO AKO JEDNI DRUGE ZAGRLIMO.
U proljeće 1983. godine Margaret Patrick došla je u centar za rehabilitaciju starijih osoba na fizikalnu terapiju. Kad je Millie McHugh, dugogodišnja djelatnica, predstavila Margaret ostalima u Centru, primijetila je tugu u Margaretinim očima kada je ugledala glasovir.
"Nešto nije u redu?". pitala je Millie.
"Ne", odgovorila je Margaret blago. "Samo pri pogledu na glasovir naviru mi sjećanja. Glazba mi je bila sve prije moždanog udara." Millie je bacila pogled na Margaretinu ukočenu desnu ruku, a žena joj je prepričala neke od najsvjetlijih trenutaka svoje karijere.
Odjednom je Millie rekla: "Pričekajte ovdje. Vratiti ću se za čas." Malo poslije došla je u pratnji niske, sjedokose žene s debelim naočalama, žena je hodala uz pomoć štapa.
"Margaret Patrick", kazala je Millie, "ovo je Ruth Eisenberg." Zatim se nasmiješila. "I ona je svirala glasovir, ali kao i Vi, ne može svirati nakon moždanog udara. Gda Eisenberg može koristiti desnu ruku, a Vi lijevu, i imam osjećaj da bi vas dvije mogle učiniti nešto prekrasno."
"Znate li Chopinov valcer u D-molu?" pitala je Ruth. Margaret je klimnula. Sjele su jedna pokraj druge na glasovirsku klupicu. Dvije zdrave ruke jedna s dugačkim, otmjenim crnim prstima, a druga s kratkim, debeljuškastim, bijelim skladno su prelazile po tipkama od ebanovine i slonovače.
Od tog su dana stotinu puta sjele za glasovir. Margaret bi svoju bespomoćnu ljevicu položila na Ruthino koljeni. Dok je Ruth zdravom rukom svirala melodiju Margaret je svojom zdravom rukom svirala pratnju. Njihovo je sviranje oduševilo televizijske gledatelje, slušatelje po crkvama i školama, u centrima za rehabilitaciju i staračkim domovima. A njih dvije dijelile su mnogo više od same glasovirske klupice. Počelo je Chopinom, Bachom i Beethovenom, a onda su otkrile da imaju više zajedničkog nego što su mogle pomisliti. Obadvije su prabake i udovice, obadvije su izgubile sina, obadvije su još mogle mnogo toga dati, ali ne jedna bez druge.
Dijeleći s Maragret glasovirsku klupicu, Ruth je čula kako kaže "Glazba mi je bila oduzeta, ali Bog mi je dao Ruth." Očito je Margaretino uvjerenje prešlo i na Ruth, a za proteklih pet godina otkako sviraju zajedno, danas Ruth kaže "Sastavila nas je Božja providnost."
I to je priča o Margaret i Ruth, koje same sebe nazivaju Ebanovinom i Slonovačom.

 

(Margaret Patrick)

Reply

BlackW

99, female

  

Urednik

Posts: 10513

Re: PRIJATELJSTVO

from BlackW on 12/12/2014 02:47 PM

Prijatelji se gube ako ih zoveš često i ako ih zoveš rijetko. Škotska Poslovica

 

Stranac nije ništa drugo do prijatelj kojeg još niste upoznali. Anoniman

Prijateljstvo je lađa koja može da preveze dvojicu ako je lijepo vrijeme, ali ni jednog ako je ružno. Konfučije

Plašljivi prijatelj strašniji je od neprijatelja, jer neprijatelja se bojiš, a u prijatelja se uzdaš. Tolstoj

Ko sebi ne traži prijatelje – sam je sebi neprijatelj. Šota Rustaveli

Kad bi svi ljudi znali šta jedni o drugima govore, na svijetu ne bi bilo ni četvorice prijatelja. Paskal

Prijatelj je osoba sa kojom se usuđuješ biti takav kakav jesi. Anoniman

Prijatelja upoznamo tek kad ga izgubimo. Italijanska narodna poslovica

Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi davao, već prodavao. Dostojevski

Ima ljudi koji bi sa zadovoljstvom otišli u krevet sa ženom svoga
prijatelja, ali bi sa gađenjem odbili da puše iz njegove lule. Kurtlen

Veseli i dobri ljudi traže prijateljstvo, a rđavi jatake i ortake.

Prijatelj je najbolja imovina u životu.

Neka ti prijatelji budu blisko, a neprijatelji još bliže. Sun Cu

Reply

BlackW

99, female

  

Urednik

Posts: 10513

Re: PRIJATELJSTVO

from BlackW on 12/12/2014 02:47 PM

Ne hodaj ispred mene mozda necu slijediti. Ne hodaj iza mene mozda necu voditi. Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj. (Alber Camus)

Reply

BlackW

99, female

  

Urednik

Posts: 10513

Re: PRIJATELJSTVO

from BlackW on 12/12/2014 02:48 PM

Reply

BlackW

99, female

  

Urednik

Posts: 10513

Re: PRIJATELJSTVO

from BlackW on 12/12/2014 02:49 PM

- Nije tesko umreti za prijatelja,kao sto je tesko naici na jednog koji bi zaslužio da covek za njega umre.

 

- Prijatelj je onaj koji zna sve o tebi,a i dalje te voli...

- Pri izboru prijatelja budi spor,pri promeni jos sporiji.

- Sudbina nam daje roditelje,prijatelje biramo sami...

- Prijatelje ne treba ceniti po pravdi,nego po srcu.

- Druzi se s onima koji ce te ciniti boljim...

- Prijateljstvo je cvet jednog trenutka i plod vremena.Misao dana[ Svako koje dugo ziveo u geografskoj, istorijskoj, duševnoj, rasnoj tuđini zna šta to znači. I dobar kad je, život gubi, ako se ne živi na pravom mestu, a pravo je mesto samo ono na kojem smo rođeni i odrasli. Jer od sviju tuđina na koje smo osuđeni, najsnošljivija je ipak – svoja..B.Pekic

Reply

BlackW

99, female

  

Urednik

Posts: 10513

Re: PRIJATELJSTVO

from BlackW on 12/12/2014 02:50 PM

Zahvalnica

 

Hvala svima koji su me lagali... Pokazali su mi vrednost istine.
Hvala svima koji nisu verovali u mene... Dali su mi snagu kojom mogu i planine da pomerim.
Hvala svima koji su me izneverili i moja osećanja zloupotrebili... Učinili su da se probudim.
Hvala svima koji su me povredili... Naučili su me da pobedim bol.
Hvala svima koji su me iskoristili i prevarili... Naučili su me da ostanem hladna.
Hvala svima koji su me zaboravili... Naučili su me da u samoći nadjem snagu.
Hvala svima koji su me povredili... Pokazali su mi moje jake strane, moju izdržljivost.
Hvala svima koji su ismevali moje ciljeve... Učinili su me jos ambicioznijom.
Hvala svima koji su izneverili moje poverenje... Ucinili su me opreznijom.
Hvala svima koji su sebe nazivali prijateljima i koji to nisu bili... Pokazali su mi sta jedan prijatelj nikada ne bi trebao uciniti.

Džek Kenfild, Mark Hansen, Dženifer Rid

Reply

BlackW

99, female

  

Urednik

Posts: 10513

Re: PRIJATELJSTVO

from BlackW on 12/12/2014 02:50 PM

Reply

BlackW

99, female

  

Urednik

Posts: 10513

Re: PRIJATELJSTVO

from BlackW on 12/12/2014 02:51 PM

Sad sam shvatio: to je prijateljstvo,ljubav prema drugome. Sve drugo može da prevari to ne može. Sve drugo može da izmakne i ostavi nas puste,to ne može,jer zavisi od nas Ne mogu da mu kažem : budi mi prijatelj. Ali mogu da kažem, bicu ti prijatelj.
Ali, bilo ovako ili onako,u njegovo prijateljstvo nisam mogao sumnjati. Zavolio sam ga, znam po tome što mi je postao potreban,što nisam zamjerio nicemu ma šta da je rekao ili ucinio, i što mi je sve njegovo postalo važno.
Ljubav je valjda jedina stvar na svijetu koju ne treba objašnjavati ni tražiti joj razloge.
Pa ipak to cinim, makar samo zato da još jednom pomenem covjeka koji je unio toliko radosti u moj život. Pitao sam ga jednom,kako to da je baš meni poklonio svoje prijateljstvo. Prijateljstvo se ne bira,ono biva ko zna zbog cega kao ljubav... A ništa ja nisam poklonio tebi vec sebi...

 

Mehmed Mesa Selimovic

Reply

BlackW

99, female

  

Urednik

Posts: 10513

Re: PRIJATELJSTVO

from BlackW on 12/12/2014 02:51 PM

"Pravo prijateljstvo ne može oboriti ni strah, ni lično koristoljublje.
Pravo prijateljstvo umire sa čovjekom, a pravi čovjek umire za prijateljstvo."

 

Seneka

Reply

BlackW

99, female

  

Urednik

Posts: 10513

Re: PRIJATELJSTVO

from BlackW on 12/12/2014 02:52 PM

Prijatelj je onaj, pred kim smem da razmišljam naglas.
- Ralph Waldo Emerson

Reply
1  |  2  |  »  |  Last

« Back to forum